Зміст
Тривалість життя тарганів залежить від умов приживання і виду. В Україні мешкають 5 видів тарганів, які живуть у людському житлі, вони не зможуть вижити в дикій природі. Таргани в будь-яких умовах знайдуть собі їжу, харчуються навіть картоном, клеєм, шпалерами. Якщо становище зовсім погане, то можливий навіть канібалізм. Виживають найсильніші.
Генетичні можливості
Людське житло має всі умови для комфортного проживання прусаків. Тарганам потрібно мати схованки, воду, їжу та температуру близько 22 градусів. Якщо умови комфортні, то термін життя комахи визначається її генетичними можливостями.
- Blattella germanica. Найпоширеніший паразит у людській оселі. Також носить назву рудого прусака. Ембріон розвивається 30-50 днів, перетворення в статевозрілого таргана займає 75-130 днів. максимальна тривалість життя – 16 місяців.
- Blatta orientalis. Чорні таргани є більшими за прусаків, але повільніше розмножуються і погано пристосовуються до умов навколишнього середовища. Якщо температура сягає 27 градусів, то німфи стають статевозрілими особинами через 150 днів. Якщо умови некомфортні, то весь процес може затягнутися до п’яти років. Чорні таргани живуть близько двох років.
- Supella longipalpa. Дуже схожий на рудого прусака. Цього таргана називають меблевим шкідником. Ембріон розвивається 90 днів, личинки стають статевозрілими комахами через 150 днів. Меблеві шкідники живуть близько чотирьох місяців.
Найдовше живуть риючі таргани. Вони також носять назву носорогів. Ці комахи мешкають в Австралії, важать 35 гр і можуть жити до десяти років.
Цікаво!
Доведено, що таргани є ровесниками динозаврів. Вини жили на нашій планеті ще 235 млн. років тому. За цей час з’явилося ще 140 нових видів. Батьківщиною тарганів є тропіки, комахи мешкали тільки в дикій природі. Проте, згодом таргани поширилися по всіх континентах і навчилися пристосовуватись до різноманітних умов навколишнього середовища і життя біля людини.
Скільки живуть таргани без води та їжі
Тривалість життя тарганів залежить від температури, кількості їжі та води. Якщо умови комфортні, то термін життя визначається генетикою. Але дуже часто людина перериває життя комахи інсектицидами. Таргани харчуються всім: залишки їжі, шпалери, картон, клей, туалетний папір. Вони досить довго можуть харчуватися цими неїстівними предметами.
Дуже живучими є чорні таргани. Жіночі особини можуть не харчуватися близько двох місяців, самці два тижні, а личинки 70 днів.
Руді таргани можуть не їсти 20 днів, а личинки – 60.
Дуже цікавим є те, що таргани можуть жити без голови. Це звичайно не зовсім повноцінне життя, але рухатися і навіть відкладати яйця їм вдається. Без голови шкідники здатні прожити близько тижня. Помирають через зневоднення.
Комахи можуть не їсти довгий час через відсутність необхідності в терморегуляції. Таргани живуть у квартирі з комфортною і стабільною температурою. Якщо їжі взагалі немає, то в цілях збереження енергії, знижується активність. Можливий канібалізм. Їжею стають личинки та яйця.
Живучість завдяки швидкому розмноженню
В одній яйцекладці є 40 яєць. Майже всі личинки виживають. Самка чорного таргана за один раз відкладає 25 яєць. Через те, що самка рудого шкідника носить оотеку з собою, прусаки є найбільш живучими. Коли проходить час для вилуплення личинок, самка ховає яйця в недоступному місці. Новонароджені малюки з’їдають оотеку, а мати кілька днів охороняє їх і вчить знаходити їжу. Жіноча особина чорного таргана відразу скидає оотеку і не піклується про дитинчат, тому більшість з них гине. Часто саме прусаки з’їдають яйця чорних тарганів.
Одного запліднення самці вистачає для того, щоб відкладати яйця ціле життя. Після того, як самка скидає оотеку, на її місці починає формуватися нова. Цей процес є безперервним. Сповільнити розмноження можуть некомфортні умови.
Дуже важливою для тарганів є вода. Паразити не заведуться в домі, де немає достатньої кількості води. Без рідини дорослі шкідники живуть 10 днів, а личинки – 7.