Зміст
- Як виглядає комаха
- Спосіб життя і харчування
- Розмноження
- Як позбутися від шкідників
- Хімікати
- Пастки
- Народні засоби
- Профілактика
Руді таргани або, як їх ще називають в народі «прусаки», знайомі практично всім, так як вони є найпоширенішими комахами у житлах людей. Зіткнутися з цими шкідниками можна не тільки вдома, а й на роботі, в лікарні, магазині і навіть на вулиці. Але, незважаючи на тісне знайомство, про вусатих шкідників люди знають небагато. Руді таргани мають вельми цікаві особливості.
Тарган на латині «Blatta» – членистонога комаха, яка відноситься до підряду тараканообразних. «Blattella germanica» означає з латинської мови «рудий тарган». Сьогодні немає точного підтвердження походження російського слова «тарган». Етимологи стверджують, що назва вусатої комахи походить від чуваського слова «tar-aqan», що перекладається, як «тікає».
Насправді ж, батьківщиною комах є країни Середньої Азії, де теплий клімат дозволяє жити вусатим шкідників навіть на вулиці. В Україну прусаки були завезені воїнами Наполеона з Пруссії (сьогоднішньої Німеччини), після чого в народі їм і дали таку назву.
Як виглядає комаха
Будова рудого таргана багато в чому схожа зі своїми побратимами. Це звичайний тарган, який має видовжене тіло. Зверху воно вкрите міцним хітиновим покровом коричневого з червоним відтінком кольору. Розвинені крила є тільки у дорослих особин, проте літати вони не можуть. Вони лише дозволяють їм нетривалий час планувати.
Розміри тарганів не дивують. Якщо чорні таргани можуть досягати 5 см, то найбільші руді прусаки виростають, лише до 1, 5 см. Причому жіночі особини набагато масивніші і більші за самців.
Ротовий апарат домашнього шкідника гризучий. Дуже сильні щелепи мають безліч хітинових зубців, завдяки яким прусаки здатні гризти навіть тверду незвичну для людини їжу. Це можуть бути вироби зі шкіри, мило, щільний папір.
Вуса є одним з важливих органів прусака. Рецептори, які знаходяться на них допомагають шкіднику знаходити по запаху джерела води і їжі, а також підтримувати зв’язок з родичами. Комаха дуже дбайливо ставиться до такого «багатства», постійно чистячи і доглядаючи за ним. У разі втрати або деформації одного з вусів прусакові буде складніше орієнтуватися в навколишньому середовищі.
Наявність трьох пар чіпких лап дозволяє комасі пересуватися навіть по вертикальній поверхні. Нижче ви можете побачити, як виглядає рудий тарган на фото.
Спосіб життя і харчування
Холодний клімат в нашій країні змушує рудих тарганів ховатися в житлових опалювальних приміщеннях. При низьких і високих температурах прусаки і їх личинки гинуть. Часто шкідники облаштовуються в вентиляційних шахтах, підвалах або каналізаційних магістралях багатоповерхівок.
Невеликі габарити прусака дозволяють йому ховатися навіть в щілинах. Активний спосіб життя тарганів починається в нічний час. При великій зараженості квартири шкідники можуть з’являтися і вдень, коли їжі на всіх не вистачає.
Місцем проживання прусаки обирають кухню і ванну кімнату. Саме в цих приміщеннях створені ідеальні умови для життя і розмноження комах: тепло, вода і їжа.
Харчується домашній тарган крихтами, залишками їжі, різними відходами, які можна виявити не тільки в сміттєвому відрі а й у раковині, але також і в мисці домашнього вихованця. При відсутності джерел живлення прусак може цілком утамувати відчуття голоду папером, палітурками книг, взуттєвим або столярним клеєм, і навіть милом. Зголоднілий рудий тарган здатний навіть напасти на сплячу людини, і обгризти ороговілі частинки шкіри.
Цікаво!
Враховуючи те, що тарган важить всього 0,2 г, самка за добу може з’їсти обсяг їжі, який в рази перевищує її вагу. Самці менш ненажерливі, для втамування голоду їм знадобиться в 2 рази менше їжі.
Розмноження
Розмножуються руді таргани статевим шляхом. Розрізнити комах можна навіть неозброєним оком:
- самки набагато більші за самців;
- у кожного самця черевце закінчується невеликими виростами (грифельками);
- самці мають більш розвинені крила.
Самки привертають увагу самців спеціальною пахучим речовиною, яку виробляють їх залози. Запліднивши жіночу особину, самець відправляється на пошуки нової партнерки. Вагітна ж самка також більше не потребує послуг самця, так як в її тілі залишаються його гамети. Це дає їй можливість запліднюватись самостійно, і, причому неодноразово. Ймовірно, саме цей факт породив міф про те, що руді таргани гермафродити.
Тарган прусак має неповний цикл розвитку. Процес розмноження умовно можна розділити на кілька етапів:
- Після спарювання самка відкладає яйця в оотеку – спеціальну капсулу, яка знаходиться у неї на животі. У ній може розвиватися до 40 яєць.
- У міру зростання яєць капсула збільшується в розмірах, і за кілька днів до появи потомства самка скидає її в темне затишне місце.
- Через певний час на світ з’являються маленькі німфи, що відрізняються від дорослих особин лише світлим забарвленням. Але вже через кілька годин вони починають темніти.
- Німфи можуть харчуватися такою ж їжею, як і дорослі коричневі таргани. Статевозрілими особинами вони стають приблизно через 2 місяці, проходячи за цей час кілька линьок.
Тривалість життя домашніх тарганів становить від 4 місяців до 1 року. Самці вдається за цей час виносити до 9 оотек, даючи життя близько 300 комахам. І вже через 2 місяці кожна з цих особин стане статевозрілою. Саме цей факт пояснює стрімке поширення рудих прусаків в квартирі.
Як позбутися від шкідників
Існують різні методи боротьби з рудими прусаками. Найшвидше потруїти тарганів в Києві та Одесі виходить у профільних служб.
Хімікати
Обробка інсектицидними препаратами – це, мабуть, самий надійний і ефективний спосіб боротьби. Купити засіб від тарганів можна в багатьох магазинах, рекомендуємо звертатися в спеціалізовані точки продажу в Києві. Де розбираються в препаратах. Вони можуть бути у вигляді різної отрути: аерозолів, ефективних гелів, димових шашок, крейди (наприклад, Машенька) або порошків (дустів). Їх активні речовини впливають на нервову і дихальну системи прусака. Результатом чого стає параліч, а згодом і смерть паразита. У продажі є найрізноманітніші засоби, які довели свою ефективність:
- Біопротектор від тарганів;
- Великий воїн;
- Атрацид;
- Макфорс;
- Дохлокс;
- Глобал;
- Гет;
- Чистий дім;
- Провекта;
- Чиста хата;
- Тарганоф та інші.
Пастки
Принцип дії цих пристроїв дуже нагадує мишоловку. Пастка являє собою невелику пластикову коробочку, що має кілька отворів (входів для тарганів). Усередині пристрою знаходиться приманка, запах якої привертає комах, і клейка основа. Саме вона не дає можливість шкіднику вийти з пастки.
Найбільш ефективними і популярними є пастки, всередині яких є електроди , але позбутися повністю цим приладом не вийде. Вони впливають на рудих тарганів розрядом електричного струму.
Пастки можна зробити і самостійно. Необхідно взяти скляну банку, і обмазати її стінки вазеліном або рослинним маслом. На дно ємності покласти трохи меду або інші солодощі. Таку конструкцію слід поставити в те місце, де найчастіше спостерігаються прусаки.
Існують ультразвукові відлякувачі, але вони діють не як пастки, а «нібито» змушують тарганів тікати з приміщення.
Народні засоби
Вивести тарганів в Києві можна і народними засобами. Це може бути борна кислота, лавровий лист і інші доступні засоби.
Безпека для людини і домашніх вихованців є головною перевагою. Один з найбільш дієвих препаратів – звичайна бура. Її аналогом є борна кислота. Досить змішати порошок з яєчним жовтком і сформувати невеликі кульки, які слід розкласти в місцях найбільшого скупчення комах. При потраплянні борної кислоти у шлунок дитини чи тварини може суттєво зашкодити!
Профілактика
Виявивши рудих тарганів у себе в квартирі, необхідно вжити наступних заходів:
- регулярне прибирання – залишені на столі або підлозі крихти, не викинуте сміття, брудний посуд створюють ідеальні умови для харчування прусаків;
- продукти слід зберігати в щільно закритих ємкостях;
- сантехніка яка протікає є головним джерелом води для шкідників, тому в обов’язковому порядку неполадки необхідно усунути.
Такі рекомендації дозволять створити несприятливі умови для життя і розмноження тарганів, після чого вони дуже скоро покинуть ваше житло.