0-800-507-727

Історія проекту та унікальність

Проект “Національна гаряча лінія з питань замісної підтримувальної терапії” реалізується Фондом «Надія та Довіра» за фінансової підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках Програми «Інвестиції з протидії туберкульозу і ВІЛ» за кошти Глобального Фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Національна гаряча лінія з питань замісної підтримувальної терапії працює з 09:00 до 18:00. Дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів на номер 0-800-507-727 анонімні та безкоштовні по всій території України (за винятком АР Крим).

Ми працюємо за принципом «рівний-рівному», тому операторами Гарячої лінії з питань ЗПТ, є клієнти або колишні клієнти програми замісної терапії. Оператори регулярно беруть участь у тренінгах з питань ВІЛ/СНІД, ЗПТ та вірусних гепатитів, тренінги з підвищення кваліфікації та професійного вигорання. Беруть участь у міжнародних конференціях та інших національних і міжнародних заходах, пов’язаних з ВІЛ/СНІД, ЗПТ та вірусних гепатитів.

На веб-сайті Гарячої лінії з питань ЗПТ, кожен має можливість прочитати матеріали по проблемі наркоманії, ЗПТ, а також задати питання фахівцю з цієї проблематики через механізм зворотного зв’язку. Анонімність гарантуємо.

Все почалося в 2004 році, коли в Україні, в рамках пілотного проекту, почали запроваджувати програму замісної підтримувальної терапії, як компонент Зниження Шкоди та протидії інфікування ВІЛ серед споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН). Першими клієнтами ЗПТ в Україні стають 100 чоловік в Києві і Херсоні з використанням виключно препарату бупренорфін (сублингвальна таблетована форма). Вже в 2005 році ЗПТ бупренорфіном перейшов у статус постійної програми, з розширенням вже на 6 міст в Україні. Але на підставі перших нормативних актів, що її регулюють, до 2008 року, ЗПТ залишалася вкрай обмеженою і недоступною для більшості нужденних ПІН, у зв’язку з неможливістю використовувати більш дешевий і розповсюджений в усьому світі препарат ЗПТ метадон. Програма зіткнулася з серйозним опором вищих осіб правоохоронних органів (ДБНОН, МВС України, СБУ) і суспільства, яке було негативно налаштоване з-за багатьох міфів про метадон.

У 2008 році за підтримки тодішнього Президента України Віктора Ющенка, нарешті, було дано «зелене світло» використання метадону в замісної терапії і забезпечені нормативні підстави для повноцінного розширення програм в Україні. Але, безумовно, в той період була дуже важлива підтримка всіх, хто розумів ЗПТ і позитивно сприймав цінності Зниження Шкоди, а такими людьми виявилися перші клієнти ЗПТ в Україні та їх батьки. Таким чином, у 2008 році, у відповідь на загальне негативне ставлення до перших спроб впровадження програм замісної підтримувальної терапії та на основі позитивного досвіду своєї сім’ї, Ірина Сухопарова, дочка якої стала однією з перших пацієнток ЗПТ в Києві і якість життя сім’ї якої докорінно змінилася після цього, заснувала Фонд «Надія та Довіра», метою якого стали підтримка батьків споживачів ін’єкційних наркотиків, а також підвищення обізнаності з питань наркотичної залежності.

Після року діяльності Фонду «Надія та Довіра» та спілкування батьків ПІН між собою виявилося, що відсутній дієвий механізм розповсюдження інформації про доступному вигляді медичної наркологічної допомоги особам з наркотичними проблемами. Відсутня можливість вирішення інформаційних потреб клієнтів програм ЗПТ щодо інших програм зменшення шкоди, що працюють на території України, реабілітаційних установ, груп самодопомоги, груп співзалежних та інше. Виникла ідея створення телефону довіри для людей, які позбавляються, хочуть позбутися і проходять профілактику наркотичної залежності, завдяки якому батьки споживачів ін’єкційних наркотиків та їх діти, зможуть отримувати психологічну підтримку інших батьків, а також зможуть підвищити свою обізнаність з питань ЗПТ та наркотичної залежності.

З лютого 2009 року, за підтримки головного позаштатного нарколога Міністерства охорони здоров’я України Анатолія Вієвського та фінансової підтримки МФ «Відродження», запрацював Телефон довіри з питань замісної терапії.

Наші партнери